,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi - nauczycielowi zrobić nie wolno"(Helen Parkhurst).

Pierwsze dni w przedszkolu 

Drodzy Rodzice!

 

 

              Przekraczanie przez małe dziecko, po raz pierwszy, progu przedszkolnego jest wkraczaniem w nowy, nieznany świat, odmienny od domowego. Okres ten stanowi przełomowy moment w jego życiu i jest dla dziecka ogromnym przeżyciem. 1.

Rozstanie z dzieckiem i pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres dla Was wszystkich, ale potem ZAWSZE już będzie tylko lepiej.

 2.

Wycisz się, sam bądź pewien, że przedszkole to dobre miejsce dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje lęki i zdenerwowanie udzielają się dziecku. Nie mów o swoich obawach dot. przedszkola przy dziecku , Traci ono poczucie bezpieczeństwa.

3.

Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, o uczuciach i emocjach związanych z nowym wydarzeniem w jego życiu. Akceptuj jego uczucia.

4.

Nie strasz przedszkolem ani nie przedstawiaj "zbyt kolorowo". Opowiadaj o nim prawdę.

5.

Baw się z dzieckiem w przedszkole, przyzwyczajaj go do planu zajęć
 w przedszkolu.

6.

Zapewniaj dziecko, że je kochasz. W okresie adaptacji obdarz go wyjątkową uwagą. Jeśli możesz odbieraj dziecko  wcześniej z przedszkola w początkowych dniach.  Poświęcaj mu swój czas.

7.

Wcześniej pomyśl o komforcie swojego dziecka w przedszkolu ucząc go samoobsługi oraz treningu czystości. Do przedszkola ubieraj go wygodnie, tak aby samo mogło zdjąć lub założyć części swojej garderoby.

 

8.

Zawsze zapewniaj dziecko, że po nie przyjdziesz – nawet gdy zapyta o to wiele razy. Określaj czas odbioru według planu dnia ( "po obiedzie", " po spaniu", itp. ), a nie według zegarka. Dotrzymuj słowa.

9.

Żegnając się z dzieckiem nie oszukuj go, że zaraz wrócisz, przyjdź zgodnie z umowa -. jak ustaliłaś z dzieckiem .

10.

Ufaj nam , powierzasz swoje dziecko. Jeśli nauczyciel zaproponuje Ci inną formę porannego rozstania z dzieckiem – spróbuj! Nam też zależy aby dzieci przeszły adaptację najłagodniej i bez niepotrzebnych stresów.

 

Będzie dobrze ! :) 

Niezbędnik przedszkolaka 

 Drogi Rodzicu , kiedy będziesz przyprowadzał swoje dziecko do przedszkola przynieś proszę 

* Ulubiony kocyk do przykrycia , poduszkę  . dot dzieci które odpoczywają  po obiedzie .
* Kubeczek , pastę   i szczoteczkę  do mycia ząbków .

*Szczotkę do włosów  dla dziewczynek 
*Lekkie wygodne buciki do chodzenia po przedszkolu ( baletki, tenisówki , paputki  - co kto lubi ) z jasną podeszwą. 
*Woreczek z ubraniem na zmianę w razie drobnych kłopotów  :)  wg uznania i potrzeb .
* teczkę , grubą  i sztywną na pracę artystyczne dziecka